Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAG

jag1.jpg

JAG je právnický akční seriál z produkce CBS/NBC, který spatřil světlo světa v roce 1995 a poslední díl byl odvysílán v dubnu 2005. Celkem má JAG 227 episod v deseti sériích.

Jak se dá čekat, vizuální efekty u seriálu tohoto data trápily moje oči. Musela jsem se smát nad nepřesvědčivými mořksými vlnami, které sekavě mlátily s lodí do stran. Ještě lepší byly montážové záběry z úplného začátku seriálu, kdy se naši hrdinové setkávali na různých akcích s tehdy ještě prezidentem Clintonem. Ale to jsou věci, které jsem ochotna mrknutím oka odpustit (ale zároveň mě to nutí přemýšlet nad tím, jaká asi bude Terra Nova, bude zajímavé srovnat, jak se technika posunula za posledních 15 let).
Z flashbackových episod jsem trošku na vážkách. Některé z nich se mi opravdu nelíbily, u některých jsem se neskutečně nudila a některé byly báječné. Určitě ale oceňuji nápad zasadit naše známé herce do úplně odlišných rolí. A neméně výborné bylo věnování na konci těchto episod. Bez pochyby má nejoblíbenější flashback episoda byla v osmé sérii, kdy se děj přenesl do druhé světové války. Mac jako sestřička a Harm - pacient byli prostě rozkošní, a to ani nemluvím o knězi AJovi :) Jen škoda toho smutného konce (aneb já a moje věčná víra v pohádkový konec). I když jsem se nedávno dívala na bloopers, kde byla rozesmátá scéna z tohoto dílu, která trošku nabourala tu vážnou atmosféru episody, bummer.
Během těchto deseti sérií jsem měla pár krizí, kdy jsem se opravdu nudila a třeba jsem si musela dát den pauzu, to se musím přiznat. Paradoxně první z nich přišla hned u první série. Tato série v mnoha ohledech nezapadá do zbytku seriálu a výrazně za ním zaostává.
V první řadě se děj nesoustředí do soudní síně, ale má akčnější děj, kdy Harm a spol vyšetřují případy v terénu. Nic proti akci, ale v daném roce (1995, tzv. žádné moderní technologie, viz výše) mi přišla spíše k smíchu, než že bych z ní byla nějak napjatá :) A za druhé, možná hlavně proto neberu první sérii tak vážně, zde není Mac. I když Meg není vyloženě nepříjemná, nemohla jsem setřást dojem, že do JAGu prostě nepatří.
A nakonec ještě jedna připomínka, myšlenka, které jsem se nemohla zbavit. Je normální, že právníci, ač vyšetřující případ, lítají po místě činu/za podezřelým s pistolí v ruce? Je to vůbec dovolené?! :D Yep, první série opravdu nepatří mezi ty nejlepší v historii JAGu :)
Oh, málem bych zapomněla. Poslední díl první série byl bezpochyby nejlepším, co jsme měli možnost do této chvíle vidět. Měla jsem takovou radost, že konečně vidím Katherine Bell, že mi ani moc nevadilo, že zatím nehraje Mac. Zápletka byla velmi vydařená, Harm se poprvé stal podezřelým z vraždy, byl zatčen.. a to byl konec. Druhá série začala s Harmem a Mac, jako by se nikdy nic nestalo. Byla jsem tak zmatená, že jsem musela zastavit a googlovat, jestli mi náhodou nechybí nějaký díl, kde toto podezření z vraždy bylo vyřešené. Ale nakonec jsem se na wiki dočetla, že druhá série absolutně ignoruje cliffhanger z první série [grrr].
Ale pak už se to rozjelo. Na scénu přišli Mac, Bud, A.J. a Harriet. Akce se výrazně přesunula do soudní síně, i když se samozřejmě našlo pár dílů, které byly soustředěny na vyšetřování, převážně na vojenských lodích. A najednou to byl starý známý JAG, mé dětské guilty pleasure, které jsem si zamilovala za mladých let, kdy jsme ještě s bráchou každé odpoledne seděli přilepení u obrazovek, kde nám ho pouštěla Nova ještě se starým logem (a to pořád dokola, v té době u nás ještě nebyl takový zájem o seriály, jaký se zde objevil v posledních letech). Nové postavy byly do seriálu přidávány postupně, a já si zamilovala téměř všechny. Tiner, Gunnyho, Mica, dokonce i lt. Singer, Renee a Bobbi. Vždy, a ani nyní, po xx letech, to není jinak, jsem byla největším fa nouškem Claytona Webba. Ze začátku nejprotivnější představitel státu se postupně propracoval ve velkého spojence JAGu, hlavně Harma, a pomohl jim spravedlivě vyřešit mnoho případů. A jen tak mimochodem, ani neuškodilo, že byl v nejlepších letech (přece jen v Desperate Housewives už je poněkud vrásčitější :) ). Ale i přes to všechno jsem nemohla snést jeho vztah s Mac v deváté sérii. Jakkoliv neodolatelný se mi Clay může zdát, nic to nemění na faktu, že Mac má být jen a jedině s Harmem :) A neříkejte mi, že to strašně prožívám, já to vím, ale prostě si nemůžu (a nechci) pomoct, jsem to já a miluju ten pocit, který se dostaví, když se na mé obrazovce dvě spřízněné duše konečně dají dorhomady.
Ta pravá zábava pro mě přišla v šesté sérii. Mic konečně přesvědčil Sarah, že je pro ni ten jediný a pravý (jeho pokusy ji získat byly mnohdy velmi úsměvné, hlavně ze začátku, divím se, že se nevzdal po tolika odmítnutích :) ). Ale s tímto zasnoubením začaly i ojedinělé důvěrné rozhovory a srdceryvné 'nenápadné' pohledy mezi Mac a Harmem. Asi v každém seriálu musí být dříve či později romantická zápletka mezi hlavními hrdiny. A musíte uznat, že JAG si dal opravdu na čas. Na ten okamžik jsem čekala 226 dílů a 38 minut. A nakonec jsem se dočkala. Ale jakkoliv jsem byla zalitá emocemi, nemohla jsem se ubránit dojmu, že to bylo uspěchané a narychlo splácané dohromady, jen abychom viděli nějaký konec. Ano, series finale se nemohlo točit kolem ničeho a nikoho jiného, než je vztah Mac a Harma, a já bych jim nikdy neodpustila, kdyby se o to pokusili. A to impulsivní I propose bylo tak nenucené, tak vhodné, že jsem nemohla být šťastnější. Pak ale přišel střih a my přišli o ten skvělý okamžik, kdy o novinkách informují Buda, to mě mrzelo asi nejvíc, protože jeho reakce (i Harriet) by mi vehnala do očí slzy. Takhle jsem ale poslední díl seriálu, ke kterému jsem po měsíc a půl denně usedala, přečkala bez jediné kapky (možná že jen ztrácím city :) ). Ač přiznávám, že jsem mírně mlžila u těch tří flasbackových montáží zmíněného páru. Už se nikdy nedozvíme, jestli dopadli jako v 200. díle (rozvod v What If), nebo jestli žili šťastně až do smrti. Nedozvíme se, který z nich se vzdal své kariéry a nedozvíme se, kde se konala svatba. Možná to ale nevadí. Možná je dobře, že si může každý fanoušek domyslet svůj happyend. Vím, že já o tom budu chvíli přemýšlet. JAG si to zaslouží.

Celkově: 80%

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář