1. série (2002)
American Idol se vyvinul z britské verze a podmanil si celou Ameriku... a mě. :) Kelly Clarkson byla úžasná, stejně jako Tamyra Gray. Na další soutěžící si už moc nepamatuju, ale každopádně jsem si všechny díly užila.
Vítěz: Kelly Clarkson (A Moment Like This)
2. série (2003)
Ve druhé řadě mě hned od začátku zaujal Clay Aiken. Jeho Solitarie si pamatuju ještě teď, 6 let poté. Clay sice nevyhrál, ale skončil druhý, což je taky dobré umístění. Z holek mě zaujala Kimberly Caldwell, bohužel ale byla vyřazena už dříve.
Vítěz: Rubben Studdard
3. série (2004)
Třetí sérii jsem viděla už na Markíze a absolutně mě dostala. Mou největší favoritkou byla Diana DeGarmo, která nakonec skončila na krásném druhém místě. Z ostatních soutěžících mi byla sympatická Jasmine Trias (Midnight Train to Gorgia) a samozřejmě Jennifer Hudson, kterou poslouchám do dneška (nyní Spotlight).
Vítěz: Fantasia Barrino
4. série (2005)
Koneně vyhrál můj oblíbenec, tedy Carrie Underwood. Od této série miluju country. Z dalších soutěžících stojí za zmínku Mikalah Gordon (Son of a Preacher Man).
Vítěz: Carrie Underwood
5. série (2006)
Ok, Taylor? Vážně? Podle mě absolutní nesmysl, vypadá blbě a zpívá ještě hůř. No ale budiž. Z mých oblíbenců v této řadě zmíním Katharine McPhee (2. místo) a Kellie Pickler, další soutěžící, kterou poslouchám do dneška (když jsem poprvé slyšela I Wonder, brečela jsem).
Vítěz: Taylor Hicks
6. série (2007)
Nádherná a nadanná Jordin Sparks se stává vítězkou, ale i druhé místo, které obsadil Blake Lewis, je úžasné. Toto bylo podle mě nejelpší finále s nejlepšími soutěžícími a ze srdce jsem vítězství přála oběma. Ještě mě jednou dostala Haley Scarnato s písničkou Tell Him.
Vítěz: Jordin Sparks
7. série (2008)
Finále David x David vyšlo podle mých představ. David Cook si mě získal každým jeho vystoupením, stejně jako Brooke White.
Vítěz: David Cook
8. série (2009)
Hned na začátku finále mě šokoval nepoměr kluků a holek. Navíc holky vypadávaly hned, takže na konci zbyla skvělá Allison Iraheta a skupinka klučinů kolem ní. Osobně jsem fandila Allison a Alexis, z kluků pak Adamu Lambertovi a jeho osobitému stylu. Ale tento rok si nemůžu na nic stěžovat, protože všichni soutěžící byli naprosto úžasní.
Vítěz: Kris Allen
9. série (2010)
Semifinále se opět vrátilo na starou kolej, tedy top 10 holek a top 10 kluků, každá skupina zvlášť a postupně se vyřazovalo až do top 12. Tato top dvanáctka rozhodně nepatřila k nejzdařilejším. Dohromady jim to vůbec neznělo (nedivím se, že se vynechali společné písně při vyřazování) a ani jednotlivci nijak zvlášť nezářili, tedy s výjimkou Crystal a Leeho, kteří se spolu utkali ve finále (a od začátku bylo jasné, že to tak dopadne). Lee byl můj favorit, i když bych už konečně jednou zase brala ženskou vítězku. Crystal byla dobrá, ale jako American Idol si jí nedokážu představit... Letos po loňské pauze opět Idol pořádal charitativní akci Idol Gives Back se spoustou hvězdných hostů, bylo se na co dívat a co poslouchat, některé příběhy vrhly slzy do mých očí. :) A finální episoda, kde byl nejen Lee korunován dalším Idolem, ale zároveň se říkalo sbohem Simonovi, byla bez chybičky. Myslím si, že bez Simona Idol nebude to pravé, jeho komentáře patřili k vrcholům dílů, i když v tomto ročníku už tak nějak ztratil vášeň. Uvidíme, kdo Simona nahradí, společnost má pár želísek v ohni.
Vítěz: Lee Dewyze
10. série (2011)
Urgh, takové zklamání. První post Simonova sezóna mě přivedla k uvědomění, jak moc se těším na září a britský i americký X Factor. Přitom jubileiní desátá série talentové soutěže nezačala vůbec špatně. Castingová kola v režii Randyho Jacksna, J.Lo a Stevena Tylera sršela vtipem a energií. Na obrazovky se dostali hlavně talenti, výstřední lidi bez hudebního sluchu se mohli jít zahrabat - však přiznejme si, kdo je na ně po desetli letech ještě zvědavý? Talentu letos bylo opravdu hodně. Nové složení porotcovského panelu, ač jsem se zprvu obávala, ihned kliklo, u Stevenových F-bomb jsem se náramě bavila. Top 24 (20? už si nevzpomínám) byla jedna z nejtalentovanějších. Po právu do finálových kol postoupili ti nejlepší, i když mě tenkrát moc mrzelo, že po jednom neúspěšném vystoupení diváci odepsali Julie, naprostou kopii Rachel Berry :) Ale jinak jsem byla s finalisty spokojená. A pak přišli živá kola a všechno se začalo obracet. Porotci naprosto přestali nejen kritizovat, ale také dávat jakékoliv rady. Randyho sté prohlášení He/she is in it to win it mi neskutečně vařilo krev. Kdyby se sekli sem tam, tak by se to možná ještě dalo odpustit, ale když většina lidí zpívá nejvíc falešně a ani nepracuje pořádně s kamerou, a hlavně když to vidím a především slyším já, laik, který ani pořádně neumí noty, tak to už nutí k zamyšlení. Když Ausiello napsal, že se celý panel pravděpodobně vrátí i za rok, skoro se mi chtělo brečet.
Tuto sérii jsem začala sledovat internetové recenze Michaela Slezaka a musím říct, že mi úplně otevřel oči. Jeho Idoloonies patřily k mým vrcholům týdne, kritiky prokládané obrázky z Buffy (yey) a neuvěřitelně sarkastické psané i mluvené komentáře mě vždy rozesmály. A vůbec mi nevadila jeho posedlost a zřejmé nadržování Haley (možná to bude tím, že i já jsem jí moc fandila :)
Největší šok pro mě (a celou Ameriku) byla Pia. Má favoritka, kterou jsem tipovala na vítězku, nikdy nezkazila notu. Porotci si na ni ale nějak zasedli a kritizovali ji pro něco, co by se dalo použít i na mnoho ostatních (třeba Scottyho) - že zůstává pořád v jednom a tom samém stylu, tempu atd. Pia tedy zkusila River Deep - Mountain High, což nebylo tak božské jako její balady, ale rozhodně to stačilo k tomu, aby postoupila dál. Tak se ale nestalo a Pia skončila na 9. místě.
Celkově ta dívčí jatka byla neuvěřitelná. V top 8 bylo 6 kluků a 2 holky! Je naprosto zřetelně vidět, která věková skupina do Idolu posílá smsky.
Haley stojí za samostatný odstavec. V prvních 5 týdnech byla 4x ve spodní trojici. Pak se ale neuvěřitelně sebrala a předvedla výkon hodný vítěze. Její verze Gagy You and I, za co jí porotci skoro vyhodili sami, byla dokonalá (kdyby Gaga tenhle singl vydala, nebo pokud by se někde objevila studiová verze od Haley, hned bych si to dala do winampu). Bennie and the Jets(ssss) byl pro mě absolutní vrchol série, ač jsem tuto písničku nikdy předtím neslyšela. A I Who Have Nothing, které nádherně zazpívala vítězka 6. řady Jordin Sparks, se dočkalo nového kabátu a mého standing O. Nechápala jsem, proč ji tam porotci/producenti/tvůrci nechtějí, a jsem strašně ráda, že se Amerika vzpamatovala a dostrkala Haley navzdory všemu až do top 3. Já bych ji korunovala, ale možná je dobře, že Idol nevyhrála, uvidíme v následujících letech.
Nejmladší final 2 v historii Idolu tedy vytvořili Scotty a Lauren. Lauren, těžce podporovaná všemi, kteří mají s Idolem cokoliv společného, si podle mě nezasloužila dostat se tak vysoko. Některé týdny jsem si ji užívala, to je pravda, ale v porovnání s ostatními by u mě skončila tak na 5. místě. Scotty má přirozený talent, jeho ...baby lock them doors, které jsme během těch pěti měsíců slyšeli alespoň desetkrát, bylo báječné a ani se mi neomrzelo :) Ale během finálových kol Scotty nepředvedl nic extra mimořádného. Udržel si svůj vysoký standard, ale proplul k vítězství cca 15 naprosto stejnými písničkami.
Samozřejmě se Idolu nevzdávám, ale nedělám si žádné naděje, že příští rok bude jiný. Bez Simona, který si nebral žádné servítky, bude panel porotců prostě předčítat předem daná hodnocení, ať už s nimi souhlasí či nikoliv. A další Lauren Alaina se s minimální špetkou talentu a obrovskou lžící promoce všude okolo dostane až do finále. Už je ale docela načase, aby si korunu odnesla holka. Seriously.
Btw. Taky jste si všimli, jak Idol a Glee dělají totálně stejné songy? U Stevenova finálového Dream On mi to už přišlo zvláštní, schválně jsem se mrkla na wikipedii a vypsala si seznam shodných songů, předem říkám, že Glee verze jsou 100% vydařenější, úplně všechny, ale samozřejmě chápu rozdíl nazpívat něco ve studiu a naživo před tisíci lidmi..: Thia - Smile (v Glee Rachel), Naima - Umbrella (mashup, zpívá celá skupina), Jacob - Alone (April a Will), Lauren - You Keep Me Hangin On (Quinn), Stefano - Hello (Jessie a Rachel), Pia - River Deep Mountain High (Santana, Mercedes), Jacob - Bridge Over Troubled Water (Mercedes), Haley - Rolling In The Deep (Jessie a Rachel), Jacob - No Air (Rachel a Finn), James - Don't Stop Believing (hymna Glee, skupinovka), Steven - Dream On (Will a Brian), Casey a Jack Black Fat Bottomed Girls (Puck), top 13 Born This Way (skupinovka)
Vítěz: Scotty McCreery
Komentáře
Přehled komentářů
Dík že aspoň někde na cz internetu se píše o American Idolu. Vesměs souhlasím se vším co tu bylo o každé sérii napsáno. Hlavně o té desáté, tam se snad shodujeme úplně ve všem, i když i v těch finálových kolech imho byl AI skvělej. Jedině co bych fakt vytknul byla ta porota, protože fakt z ničehonic přestali skutečně hodnotit. A na Haley si až doslova zasedli a pro to, aby jí pochválili musela předvést skutečně neskutečnej výkon, zatímco Scottyho chválili i za dost podprůměrný vystoupení.
Re: ...
(Eva, 28. 2. 2012 10:23)
Ty první jsem psala až v 2009, i když jsem je viděla o hodně dřív, takže jsou dost stručné :)
Já nevím, mně ta finálová kola zničila ta porota, zpěv ani tolik nevadil. Jsem zvědavá na tento rok, poslední dva tři díly z Las Vegas mě zase úžasně napumpovaly, tak jsem natěšená na tento týden a první živá kola :) Navíc myslím, že top 24 je hodně dobře vybraná, snad nepropadnou před živým publikem.
(trocha spamu: od letoška doplňuju episody k Idolu na SerialZone, sice tam není moc místa pro osobní hodnocení každého dílu, ale nějaký koment si tam vždycky vložím :) ) A po finále zase hodím hodnocení série sem ;)
...
(nofux, 28. 2. 2012 6:21)